خیابان پاسداران، حجت سوری
میدان احتشامیه
021-22599257
(۱۰ خط)
شنبه تا پنج شنبه : 9:00 تا 17:00

لیزر

لیزر موهای زائد یکی از شایع ترین علل مراجعه افراد به کلینیک های پوست و لیزر می باشد. روش های سنتی تاثیری در از بین بردن فولیکول مو ندارد. بنابراین استفاده از کرم های موبر، اپیلاسیون، اپی لیدی، تراشیدن، بندانداختن و …موجب بازگشت موهای ناخواسته به همان تعداد، ضخامت و رنگ قبلی می شود.

 

مراحل رشد و ریزش مو

آناژن ( مرحله رشد ) : در این مرحله، مو دارای حداکثر ضخامت و رنگ است. در این مرحله اشعه لیزر بیشترین اثر تخریبی را روی فولیکول مو دارد.

کاتاژن ( مرحله انتقال ) : در این مرحله، ضخامت فولیکول رشد یافته، کاهش می یابد و از پیاز مو که مسئول تغذیه رسانی آن است، جدا می شود.

تلوژن ( مرحله استراحت ) :در این مرحله، تمامی فعالیت های رشد متوقف می شود. در نواحی مختلف بدن، مدت این دوره از 6 هفته در ناحیه پشت لب تا 6 ماه در ناحیه ساق پا متغیر است.

فرآیند انجام لیزر چه قدر طول می کشد؟

بسته به نواحی تحت درمان، زمان انجام لیزر موهای زائد متفاوت است. اما زمان انجام این روش طولانی نبوده و به طور مثال برای کل بدن یک ساعت زمان می برد. پس ازانجام لیزر تعداد موها کاهش یافته اما چون موها در فازهای متفاوت از رشد هستند، تعدادی از آن ها طی انجام لیزر از بین نرفته و باقی می مانند.  بنابراین این عمل هر 4 الی 8 هفته یکبار انجام می شود تا کاملا موها از بین بروند. برای اثر بخشی بهتر به 6 الی 8 جلسه با بازه های زمانی مشخص نیاز است، سپس وارد دوره شارژ شده که ابتدا هر 3 ماه یکبار، بعد از آن 6 ماه یکبار و در نهایت سالی یکبار می باشد.

به خاطر داشته باشید که هیچگاه در یک جلسه تمام موی محل لیزر شده از بین نمی رود. تعداد جلسات مورد نیاز بسته به شرایط بالینی فرد توسط پزشک تعیین می شود.

 

آیا لیزر موهای زائد خطرناک است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که شنیدن کلمات پرتو یا تابش لیزر ناخود آگاه ما را یاد سرطان یا نازایی می اندازد، اما چنین نیست. به این دلیل که لیزر استفاده شده برای دستگاه های موهای زائد امواجی است که برای تابش غیر یونیزه استفاده می شود. این امواج در پوست ما تولید گرما می کنند که منجر به غیر فعال شدن فولیکول مو و در نهایت مانع رشد مو می شود. در ضمن اگر دستگاه های لیزر یک درصد بیماری را تشدید می کردند، FDA  نداشتند.

آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

لیزر موهای زائد بدون درد نیست اما درد آن کاملا قابل تحمل است. اما اگر همچنان نگران درد لیزر هستید، نیم ساعت قبل از انجام لیزر از کرم های بی حسی موضعی (زایلاپی) استفاده کنید.

 پس از اتمام هر جلسه فرد ممکن است در محل انجام درمان کمی احساس گرما، خارش، قرمزی و التهاب کند. این موارد کاملا طبیعی بوده و طی 20 دقیقه حداکثر 2 ساعت برطرف می شوند.

قبل از شروع فرآیند لیزر، پزشک مجموعه سوالاتی درمورد سوابق پزشکی و شرایط پوستی تان از شما می پرسد و در زمان انجام درمان نیز یک عینک مخصوص به شما داده می شود تا از چشم هایتان در مقابل نور لیزر محافظت کنید. از عوارض لیزر می توان به سوختگی، تاول، تجمع رنگدانه و زخم اشاره نمود که می توان با انتخاب مرکز لیزر معتبر و اپراتور با تجربه ریسک عوارض را به حداقل رساند.

کدام دستگاه لیزر برای من بهتر است؟

در مورد اینکه کدام دستگاه بهتر عمل می کند، مقالات مختلف هر کدام از برتری یکی از لیزر ها سخن می گوید و تشخیص اینکه چه دستگاهی برای چه نوع پوستی مناسب است، توسط پزشک انجام می شود. در کلینیک ارمغان، از لیزر های زیر جهت رفع موهای زائد استفاده می شود:

(Elite+ (Alexandrate & ND_YAG

 دستگاه الیت پلاس از پیشرفته ترین دستگاههای لیزر موی زائد، ساخت کمپانی سایناشور آمریکا، دارای دو طول موج 755nm(الکس) و 1064(ND-YAG) می باشد و همچنین دارای سیستم خنک کننده با باد سرد ساخت کمپانی زیمر(Zimmer) آلمان است که پوست را قبل، در حین انجام کار و بعد از درمان خنک می کند و باعث به حداقل رساندن درد و عوارض لیزر می شود.کاربردهای این دستگاه محدود به کاهش موهای زائد نبوده و در کاهش لک، عروق سطحی، جوانسازی و … نیز موثر می باشد.

Diod olive (ساخت کره جنوبی )

این دستگاه ساخت کمپانی AMT کره جنوبی است که با طول موج 808nm عمق نفوذ بیشتری داشته و با توجه به جذب کمتری که در ملانین دارد، گزینه مناسب تری برای پوست های تیره تر می باشد. این دستگاه با به کارگیری سیستم خنک کننده تماسی در هندپیس، ناحیه درمان را حین انجام لیزر خنک کرده و عوارض لیزر مانند سوختگی را کاهش می دهد.

SHR & ELIGHT

 تکنولوژی کاهش موی زائد توسط سیستم نوری است که با طیف طول موج 400 تا 1200 نانومتر کار می کند. SHR برای موی زائد تخصصی شده است که با تقسیم انرژی و با سرعت زیاد در رفع موی زائد کاربرد دارد.

Elight با بهره گیری از تلفیق انرژی نوری و امواج(RF(radio frequency علاوه بر کاربرد در رفع موهای زائد در جوانسازی، کک و مک، ضایعات عروقی و … نیز استفاده می شود.

چه کسانی نمی توانند لیزر موهای زائد انجام دهند؟

  • خانم های باردار​
  • کسانی که در یک ماه قبل اپیلاسیون کردند.( به علت کاهش بازدهی لیزر است، خطر و ضرری ندارد)
  • کسانی که در 3 ماه قبل، سولاریم رفته و یا آفتاب گرفته اند.

نکات و مراقبت های قبل و بعد از لیزر:

  • قبل از شروع پروسه لیزر، در صورت مصرف هر نوع دارو، حساسیت و یا داشتن اختلالات هورمونی حتما پزشک خود را از موضوع مطلع سازید.
  • 24 ساعت قبل از انجام لیزر، می بایست محل مورد نظر کاملا شیو شود و پوست کاملا تمیز باشد.
  • در زمان انجام لیزر، ناحیه مورد نظر باید عاری از هر گونه التهاب، زخم، عفونت و دیگر مشکلات پوستی باشد.
  • بعد از انجام لیزر، قرمزی و تورم مختصری در ناحیه لیزر شده ایجاد می شود که با کمپرس سرد، رفع می شود و همچنین می توان از ترکیبات موضعی مرطوب کننده، کورتون دار و ترمیم کننده برای کاهش التهاب استفاده نمود.
  • معمولا موها در نواحی لیزر شده پس از دو هفته شروع به ریزش می کنند و سپس موهایی با تراکم کمتر و نازک تر رشد می کنند که ملزم به تکرار جلسه لیزر هستند.
  • به یاد داشته باشید که تغییر رنگ پوست به دنبال حمام آفتاب یا سولاریوم حتی به میزان بسیار اندک حتما باید به اطلاع پزشک برسد.
لیزر موهای زائد با دستگاه الیت پلاس
انتخاب طول موج مناسب برای لیزر موهای زائد
لیزر موهای صورت :